Jak stabilnie podnieść auto? Co można uznać za podręczny sprzęt dla amatorów majsterkowania, a jaki spełni oczekiwania zawodowych mechaników? Gdy tylko spróbujemy poszukać dla siebie podnośnika, zalewa nas fala ofert. Sprawdźmy na co zwrócić uwagę i jaki podnośnik samochodowy rzeczywiście przyda się w codziennej pracy.

Czy żaba podniesie auto?

Wybierając podnośnik samochodowy największy wybór znajdziemy pośród tak zwanych „żab”, czyli hydraulicznych urządzeń, które w łatwy sposób pomogą nam wymienić koło w samochodzie lub dokonać niektórych napraw. Sprawdzą się w terenie – wystarczy fragment twardego podłoża oraz przeciętna kondycja fizyczna użytkownika. Jeśli podnośnik ma służyć w czasie awarii lub podczas corocznej wymiany kół, optymalnym rozwiązaniem będą kompaktowe modele. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy wybrany egzemplarz będzie pasował do wysokości auta. Niekiedy konieczny będzie podnośnik niskoprofilowy, który jednak nie przyda się w przypadku aut terenowych czy SUV-ów. W takim przypadku, lub gdy będziemy chcieli podnieść VAN-a, lepiej zaopatrzyć się odpowiednio wyższy sprzęt (rozpiętość między 8 cm a 36 cm).

podnosnik-hydrauliczny

Jaki podnośnik wybrać ?

Jeżeli na co dzień pracujemy z samochodami, a podnośnik jest stałym elementem wyposażenia warsztatu, warto skupić się na szczegółach. Przede wszystkim chodzi o udźwig. Zwykłe modele, które można bez trudu znaleźć na sklepowych półkach mogą podnieść do 2 ton. Dla prac bardziej zaawansowanych wskazany jest większy udźwig. Za tym idzie również solidniejsza konstrukcja. Grubsza blacha zapewni wytrzymałość. Do takich podnośników o solidnej konstrukcji zaliczyć możemy „żabę” marki Masner. Podnośnik ten został zaprojektowany z myślą o profesionalnych użytkownikach i osobach, które oczekują wytrzymałości na lata.

Jeżeli podnośnika samochodowego używamy zawodowo przydadzą się w nim kółka. Może jest to drobiazg, ale przeciąganie żaby z miejsca na miejsce bywa uciążliwe.

Mechanicy stają również przed wyborem dotyczącym wielkości samego urządzenia. Oprócz najpopularniejszych podnośników, dzięki którym wymienimy koło lub zajrzymy do podwozia, dostępne są też większe modele, umożliwiające podniesienie całego przodu bądź tyłu. Nieco poszerzona konstrukcja, większa stopa i dłuższa dźwignia mogą znacznie ułatwić pracę w warsztacie. Wygodniej wstawić podstawki i oprzeć równomiernie samochód.

Pozostałe rodzaje podnośników

Drugą najbardziej powszechną opcją na rynku podnośników jest tzw. bałwanek, czyli podnośnik pneumatyczny, skierowany już stricte do profesjonalistów. Są odpowiednio droższe, ale w zamian możemy udźwignąć około 4,5 tony na wysokość 38,5 cm.

Na koniec przechodzimy do podnośników warsztatowych, czyli montowanych na stałe konstrukcji, które stabilnie i bezpiecznie podnoszą cały samochód na dowolną wysokość. Za dwukolumnowe podnośniki zapłacimy kilka tysięcy złotych, a do tego w garażu musi być wylany beton B25 o grubości min. 30 cm. Daje to jednak niemal nieograniczony dostęp do auta i pracy pod nim.

Koniec końców należy się zastanowić, do czego ma służyć podnośnik. Czy ma stanowić pomoc w sezonowym przeglądzie auta, czy może stanowić nieodzowne narzędzie codziennej pracy mechanika? W każdym z tych przypadków warto zwrócić uwagę na wykonanie, wygodne w użytkowaniu funkcje oraz najważniejsze parametry, czyli wysokość podnoszenia, udźwig i stabilność podnośnika.