Codzienna jazda oraz środowisko naturalne są jednak sporym zagrożeniem dla naszych czterech kółek. Drobne kamyki, gałęzie drzew, deszcze, czy ptasie odchody sprawiają, że na lakierze pojawiają się niewielkie zarysowania, zmatowienia i przebarwienia.

Jak sobie z tym radzić? Jak sprawić, że nasz samochód nabierze lustrzanego blasku? Z pomocą przychodzi car-detailing i taki proces jak polerowanie mechaniczne. W tym artykule wyjaśniamy na czym, polega mechaniczna korekta lakieru, jakie polerki są dostępne na rynku, jakie dzielą je różnice i którą maszynę polerską wybrać. Zaczynamy!

Na czym polega polerowanie mechaniczne lakieru samochodowego?

Polerowanie mechaniczne lakieru samochodowego to jedna z podstawowych czynności wchodzących w zakres ofert car-detailngu. Mechaniczna korekta lakieru pomaga go odświeżyć i nadać lśniący blask. Dzięki temu procesowi pozbędziemy się drobnych zarysowań, pojawiających na skutek codziennego użytkowania, hologramów, które pozostawiają po sobie mechaniczne myjnie, czy białych plam po ptasich odchodach.
Mechaniczna korekta jest ingerencją w bezbarwną warstwę lakieru naszego samochodu dlatego, należy ją wykonywać bardzo ostrożnie i przygotować odpowiednio auto do tego procesu.

Najważniejsze jest usunięcie wszystkich trudnych zabrudzeń, takich jak ptasie odchody, rdza, smoła, ślady po paliwie, smarach, zastosowane wcześniej kosmetyki samochodowe, czy metaliczny pył z klocków hamulcowych. Następnie przechodzimy do dokładnego mycia składającego się z trzech etapów: mycia wstępnego, zasadniczego oraz chemicznego usuwania zanieczyszczeń. Po myciu przechodzimy do glinkowania oraz odtłuszczania nadwozia samochodu. Tak przygotowany lakier możemy poddać polerowaniu.

Jeżeli powyższe pojęcia są Ci nieznane, zajrzyj do artykułu o przygotowaniu lakieru do polerowania.

Co to jest polerka obrotowa (polerka rotacyjna)?

Polerka obrotowa to podstawowy model maszyny polerskiej. Jak sama nazwa wskazuje, ta wersja oferuje obrotowy ruch talerza, na którym zamontowany jest pad lub futro polerskie. Polerka rotacyjna umożliwia płynną regulację obrotów, w zakresie od 600 do 3000 obr./min, co pozwala na perfekcyjne dopasowanie pracy maszynki do konkretnego lakieru.

Polerki obrotowe świetnie współgrają z wachlarzem różnych padów, dzięki czemu są bardzo uniwersalne i posłużą nam podczas wielu prac. Maszynki rotacyjne współpracują z padami wełnianymi oraz gąbczastymi o różnych średnicach. Znajdują zastosowanie w pracach wykończeniowych oraz do głębokiej korekty lakieru. Świetnie sprawdzają się z pastami polerskimi oraz mocno ściernymi. Ruch rotacyjny zwiększa możliwości ścierne, co w duecie z agresywną pastą ścierną zapewnia szybkie efekty nawet przy większych uszkodzeniach.
Dodatkową zaletą polerek obrotowych jest ich przystępna cena, dzięki czemu są to urządzenia na każdą kieszeń.

Co to jest polerka orbitalna (polerka oscylacyjno – rotacyjna, tzw. dual action)?

Polerka orbitalna, w przeciwieństwie do tej rotacyjnej, zapewnia ruch padu na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ruch obrotowy, a drugim ten na boki, zwany oscylacyjnym. To połączenie sprawia, że maszynka jest bezpiecznym narzędziem nawet w rękach amatora. Polerka orbitalna dobrze trzyma się w dłoni i jest zdecydowanie łatwiejsza w prowadzeniu. Ten wariant świetnie sprawdza się w pracach wykończeniowych, ale można ją również wykorzystać do głębokiej korekty lakieru. Najważniejszym wskaźnikiem, który musimy wziąć pod uwagę, przy zakupie polerki orbitalnej jest skok. Urządzenia o niskim skoku nadają się do prac wykończeniowych, a te o wysokim skoku – do prac korekcyjnych.

Jeśli chodzi o koszt zakupy polerki orbitalnej niestety, jest on dużo wyższy niż w przypadku maszynek rotacyjnych. Cena może być nawet trzykrotnie większa.

Jakie są różnice pomiędzy polerką obrotową a orbitalną?

roznica-miedzy-polerka-obrotowa-a-orbitalna

Poniżej w syntetycznym porównaniu zestawiliśmy ze sobą najważniejsze cechy polerki rotacyjnej i orbitalnej, oto one:

Przede wszystkim polerka rotacyjna jest znacznie tańsza niż orbitalna, niemniej jednak wymaga zdecydowanie większej wprawy i ostrożności przy pracy. Polerka rotacyjna trudniej trzyma się w dłoni i może osunąć się w niekontrolowany sposób po lakierze.

Polerka obrotowa w duecie z silniejszymi pastami ściernymi lepiej sprawdzi się przy pracach z dużymi uszkodzeniami lakieru.
Polerka oscylacyjno-rotacyjna pracuje w dwóch fazach ruchu – obrotowym oraz oscylacyjnym, czyli na boki.
Polerka orbitalna jest łatwiejsza w prowadzeniu i nie powoduje powstawania hologramów.
Polerka rotacyjna, w przeciwieństwie do orbitalnej, współgra z padami wełnianymi, które mają wysoki poziom ścieralności.

Polerka obrotowa jest bardziej uniwersalna, sprawdza się zarówno przy pracach wykończeniowych, jak i tych bardziej wymagających – korekcyjnych. Z kolei polerka dual action o wysokim skoku nadaje się jedynie do prac korekcyjnych, a polerka orbitalna o niskim skoku może zostać wykorzystana przy pracach wykończeniowych oraz korekcyjnych, jednak przy tych drugich będziemy musieli poświęcić zdecydowanie więcej czasu, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Ile obrotów ma polerka samochodowa?

Jeśli chodzi o moc maszynki, wszystko zależy od modelu polerki, na którą się zdecydujemy. Popularne polerki rotacyjne pracują w zakresie od 700 do 2000 lub od 700 do 3000 obr./min. Z kolei maszynki orbitalne generują od 2000 do 5500 obr. min.

Którą maszynę polerską wybrać?

Z powyższego porównania łatwo możemy zdecydować, który typ polerki będzie dla nas odpowiedni. W zależności, jaką mamy wprawę, wymagania oraz budżet wybór będzie dość jasny. Przechodząc już do konkretnych przykładów, interesującymi urządzeniami są te polskiej marki Masner.

Polerka rotacyjna 1200W Masner z płynną regulacją obrotów (600 – 3000 obr./min) to polerka, która sprawdzi się zarówno w pracy amatora, jak i specjalisty. To bardzo uniwersalne i budżetowe urządzenie. Maszynkę wyposażono w układ łagodnego startu oraz płynną regulację obrotów. Dodatkowo polerka rotacyjna od marki Masner jest zaprojektowana tak, by użytkownik nie odczuwał zbyt mocnych wibracji podczas pracy, to zdecydowanie wpływa na komfort korzystania z maszynki. Warty podkreślenia jest równie wygodny uchwyt oraz wysoka jakość wykonania. Urządzenie posiada przycisk pracy ciągłej, a zatem nie musimy stale naciskać przycisku pracy. Tę polerkę możemy wykorzystywać do pracy z gąbką i futrem, z pastami polerskimi oraz woskowymi.

Polerką marki Masner możemy również pracować z tarczami z papieru ściernego. To sprawia, że wykorzystamy ją również do innych prac niż lakierowanie, np. do polerowania drewna, kamienia naturalnego, czy też usuwania korozji z blachy samochodu i nie tylko. Producent w urządzeniu użył tarczy 180 mm z rzepem i popularny gwint wrzeciona M14.

Polerka oscylacyjno – rotacyjna Masner Dual Action 750W o skoku 15 mm to urządzenie wysokiej klasy, z tarczą o średnicy 148 mm. W tym urządzeniu znajdziemy układ płynnego, miękkiego, bezpiecznego startu, a także przycisk ciągłej pracy, bez konieczności stałego naciskania przycisku start. Maszynka pracuje ze stałą prędkością, bez względu na obciążenie. To, co ułatwia pracę z tym urządzeniem to ergonomiczna budowa oraz długi przewód zasilający. Polerkę zastosujemy do prac korekcyjnych oraz wykończeniowych i polerowania wosku. Podobnie jak w urządzeniu rotacyjnym marki Masner i tę polerkę wykorzystamy do pracy z drewnem, naturalnym kamieniem oraz innymi, lakierowanymi powierzchniami metalowymi.

  • MASNER ELEKTRYCZNA POLERKA OBROTOWA
    Doskonała elektryczna polerka obrotowa
  • MASNER Polerka elektryczna DUAL ACTION
    Orbitalno-rotacyjna polerka elektryczna
  • MASNER LAMPA WARSZTATOWA
    100 diod LED SMD

Zobacz produkty

Jaka maszyna polerska dla amatora?

polerka-obrotowa-masner

Jeśli chodzi o obsługę zdecydowanie łatwiejszym urządzeniem dla amatora, będzie polerka orbitalna. Niemniej jednak jak już wspomnieliśmy, jest to urządzenie zdecydowanie droższe. Jeśli zatem nie chcemy inwestować zbyt dużego budżetu w tego typu sprzęt, powinniśmy zdecydować się na polerkę rotacyjną. Ta maszynka zagwarantuje nam doskonała pomoc przy pracach wykończeniowych, jak i korekcyjnych. Ponadto doskonale współpracuje z całym wachlarzem padów oraz past polerskich. Idealnym wyborem będą gąbki polerskie K2 Duraflex, które łączą się z polerkami Masner niczym dwa magnesy z przeciwnymi biegunami.
Z kolei profesjonaliści w punktach detailingowych powinni pracować na dwóch typach polerek samochodowych.

W tym artykule przybliżyliśmy temat związany z polerowaniem lakieru samochodu oraz urządzeń niezbędnych do tego typu prac. Rozprawiliśmy się z różnicami pomiędzy polerką rotacyjna, a orbitalną, co zdecydowanie ułatwi wybór przyszłym właścicielom tychże urządzeń. Odpowiedni dobór narzędzi ułatwi nam pracę i sprawi, że efekt naszych starań przerośnie oczekiwania, lśniący lakier to miód na serce każdego fana motoryzacji.

Chcesz sam wypolerować lakieru swoje samochodu, ale nie wiesz jak? Nic nie szkodzi, K2 przygotowało poradnik o polerowaniu lakieru w formie e-booka do pobrania zupełnie za darmo.